Komunikacja dachowa.

2020-12-01
Komunikacja dachowa.

Komunikacja dachowa, czy jej potrzebuję? Do czego służy i czym różni się ława kominiarska od stopni kominiarskich?

Bardzo często, już w fazie projektu budynku, wiemy ile i jakiego rodzaju potrzebujemy komunikację dachową. Mamy wtedy uproszczone zadanie.

Co, jeśli jednak projekt nie zawiera takich informacji? Albo chcemy zamontować komunikację dachować na istniejącym już dachu?

Komunikacja dachowa, jak wskazuje jej nazwa, służy do umożliwienia bezpiecznego poruszania się na dachu. Na komunikację dachową składają się ławy kominiarskie służące do poruszania się równolegle do dolnej krawędzi dachu oraz stopnie kominiarskie służące do poruszania się od dolnej części dachu ku górnej.

Komunikacja dachowa ułatwia i poprawia bezpieczeństwo bieżącej konserwacji znajdujących się tam kominów i kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych oraz anten i solarów. Można zatem śmiało stwierdzić, że komunikacja dachowa jest niezbędna.

Jak dobrać komunikację dachową do swojego dachu? Wpierw musimy wybrać sposób mocowania do typu naszego pokrycia dachowego. I tak, jeżeli mamy dachówkę ceramiczną bądź cementową, wybieramy wsporniki do dachówek. Podobnie postępujemy w przypadku pozostałych pokryć: blachodachówki, blach na rąbek stojący, wszelkiego rodzaju pokryć płaskich (pap, gontów, blach trapezowych), łupka, blach panelowych. Osobną kategorią są mocowania przeznaczone z bezpośrednim montażem do kominów czy ścian.

Wsporniki do dachówek oraz wsporniki do blachodachówek występują w więcej niż jednej wersji.

Typy wsporników do dachówek:

  • Wsporniki typu Standard - składa się z dwóch elementów, między którymi znajduje się dachówka. Może wymagać zastosowania łaty pomocniczej. Jest mocowany w dwóch punktach za pomocą czterech wkrętów.

  • Wsporniki typu LN1 - jest zaczepiany o łatę. Nie wymaga stosowania łaty pomocniczej. Jest mocowany w jednym punkcie za pomocą dwóch wkrętów.

Wsporniki STANDARD zapewniają większą stabilność, natomiast LN1 łatwiejszy montaż. Wsporników LN1 nie zalecamy do stopni przy dużym kącie nachylenia dachu (powyżej 30°).

Wsporniki do blachodachówek są dobierane według długości modułu (A) blachodachówki i wysokości jej przetłoczenia (B).

Ile potrzebuję ław kominiarski i stopni kominiarskich? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć skąd i dokąd ma prowadzić komunikacja dachowa. Wiemy już do czego służą ławy i stopnie. Teraz musimy je umiejscowić na dachu. Dla przykładu przyjmujemym, że planujemy dostać się do komina, wychodząc na dach poprzez wyłaz dachowy. W naszym przypadku komin znajduje się w odległości ośmiu dachówek licząc od dolnej krawędzi włazu dachowego. Kącie nachylenia dachu to 30°.

Pierwszą ławę kominiarską musimy umieścić tuż poniżej wyłazu dachowego. Będzie to nasza ława startowa. Od niej, za pomocą stopni kominiarskich, wytyczamy drogę w stronę komina. Użyjemy w tym celu czterech stopni. Zostaną one umieszczone co drugą dachówkę (gdyby dach był nachylony pod kątem przekraczającym 30°, musielibyśmy użyć ośmiu stopni), w dwóch liniach - naprzemiennie (szachownica). Tuż pod kominem umieściły druga ławę. Szerokość ław dobieramy pod kątem przewidywanego zapotrzebowania na przestrzeń roboczą (pod kominem) i bezpieczne wejście na dach (pod wyłazem).

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel