Narzędzia dekarskie ERDI

Ilość znalezionych towarów: 54

Narzędzia - wprowadzenie

1. Typy

Nożyce ręczne tradycyjne

W wypadku nożyc tradycyjnych ostrza i rękojeść są wykute z jednej sztuki materiału. Siła cięcia wynika ze stosunku długości ostrza do długości rękojeści.

Nożyce ręczne do blachy z przekładnią dźwigniową

Nożyce ręczne do blachy z przekładnią dźwigową składają się z główki i rękojeści. Obydwie części są zamocowane na przegubie, co powoduje działanie dodatkowej dźwigni.

2. Rodzaje

Nożyce uniwersalne

Te nożyce zasługują na swoją nazwę. Nożyce uniwersalne naprawdę "potrafią wszystko". Mogą Państwo nimi przeciąć blachę na wskroś (cięcie ciągłe) jak również wyciąć małe lub duże kontury lub krzywizny (cięcie kształtowe). Przy tym nie gra roli czy wykonują Państwo cięcie na rogu blachy albo na środku arkusza. Oczywiście nożyce uniwersalne nadają się również do zwykłego rozcinania.

Nożyce kształtowe

Nożyce kształtowe nadają się najbardziej do wycinania łuków o małym promieniu przy krawędzi blachy. Dzięki zwartej formie główki tych nożyc mogą one bez trudu wycinać nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Nożyce przelotowe

Chcieliby Państwo rozciąć blachę w środku lub na brzegu? Prosimy sięgnąć po właściwe narzędzie – nożyce przelotowe Dzięki długim ostrzom tego narzędzia mogą Państwo szybko, bez wysiłku i precyzyjnie, rozciąć lub przyciąć również blachy wielkich formatów.

3. Nożyce prawe czy lewe. Jaka jest różnica?

Nożyce prawe są tak skonstruowane, aby można było w prosty sposób wycinać łuk od lewej do prawej). Cięcie kątowe od prawej do lewej wykonuje się najlepiej nożycami lewymi.

Często panuje przekonanie, że prawe nożyce są dla praworęcznych, a lewe dla leworęcznych. To nie jest prawdą. Przeciwnie. Jeśli Państwo jako praworęczni wykonujecie cięcie kątowe nożycami prawymi (patrz do góry) od lewej do prawej, dokonują Państwo cięcia od strony przegubu dłoni na zewnątrz.

Za pomocą lewych nożyc (cięcie kątowe od prawa do lewa) cięcie wykonywane jest od strony przegubu dłoni do środka, co jest bardziej ergonomiczne. Proszę spróbować samodzielnie.

4. Ostrza

Czas użytkowania ostrzy zależy bezpośrednio od jakości użytej stali i jej obróbki. Szczególnie wysokowydajne nożyce z ostrzami HSS spełniają najwyższe wymagania odnośnie czasu użytkowania i długotrwałości cięcia. Główki nożyc HSS-TiN są dodatkowo powleczone bardzo twardym azotkiem tytanu, co uodparnia je w znacznym stopniu na ścieranie. Odpowiednio do przypadku zastosowania jak i częstości zastosowania do dyspozycji są inne materiały tnące jak stal specjalna, stal narzędziowa stopowa i stal narzędziowa wysokiej jakości.

Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości ostrze zapewnia dłuższą żywotność nożyc

 

  Materiał ostrza Twardość ostrza w HRC Twardość ostrza
  HSS-TiN 65 + + + + +
  HSS 65 + + + +
  Stal specjalna 61 + + +
  Stal narzędziowa stopowa 59 + +
  Stal narzędziowa 56 +
Doładowuje produkty
pixel