Klejenie membrany dachowej.

2020-11-06
Klejenie membrany dachowej.

Klejenie membrany dachowej. Jeśli tak, to czym?

Jest to jedno z najczęstszych pytań dotyczących montażu membrany dachowej wstępnego krycia. Czy należy kleić membranę dachową na zakłady? A może wystarczy, że zakłady będą odpowiednio większe?

Aby móc odpowiedzieć na te pytania, musimy wpierw wiedzieć jaką rolę pełni membrana.

Funkcją membrany dachowej jest: zabezpieczenie budynku (wodoszczelność), a szczególnie jego więźby dachowej i izolacji termicznej, przed dostaniem się z zewnątrz wilgoci. Wilgoci, czyli wody pochodzącej z przecieków w pokryciu dachowym (dachówce, blachodachówce), a także tej, której źródłem jest skroplona para wodna. uwolnienie pary wodnej (paroprzepuszczalność) z przestrzeni dachowej (warstwy termoizolacji), a która dostała się tam z pomieszczeń bądź pochodzącej z samej więźby. termoizolacyjność - istotna dla dachów ocieplanych, zabezpiecza budynek przez nieplanowana wentylacją poddasza - odpowiada za wiatroszczelność

Czy warto zatem kleić zakłady? Oczywiście, że tak! Niesklejona na zakładach membrana nie zablokuje dostępu chłodnego powietrza do wełny (nie wspominając nawet o zawiewanym deszczu czy śniegu). W takim przypadku powietrze w nieosłoniętej wełnie, w kontakcie z zimnym powietrzem z zewnątrz, będzie wychładzane. Skutkiem tego będzie spadek izolacyjności wełny. Czyli identycznie, jakbyśmy zamiast wełny grubości kilkunastu centymetrów, mieli wełnę grubości raptem kilku centymetrów. To tak, jak z kurtką w chłodne dni. Tylko zapięta będzie nas odpowiednio chroniła.

Czym kleić zakłady? Najlepiej, jeśli mamy membranę z paskiem klejącym nałożonym w procesie produkcyjnym. W ten sposób mamy pewność, że klejenie będzie we właściwym miejscu, zaś samo łączenie zakładów przebiegnie w sprawny sposób. Co, jeśli mamy jednak membranę bez paska klejącego? Powinniśmy użyć do tego taśmy dedykowanej do membran. Przykładem może być taśma dwustronna Duotec firmy Parotec. Tego typu taśmy służą również do łączenia prostopadłych zakładów (prostopadłych względem łączenia pasów membrany na dachu). Warto przy tym zaopatrzyć się w taśmę jednostronną, która posłuży np. do uszczelnienia przejść przewodów wentylacyjnych przez membranę czy różnego rodzaju uszkodzeń - rozdarć membrany. Dobrze sprawdzą się w tym celu taśmy np. taśma Delta Multi-Band.

A co możemy doradzić w przypadku, gdy dekarz będzie się upierał przy tym, żeby nie kleić membrany dachowej? I zapewniał, że on od X lat, zrobił tak X dachów i nigdy nie kleił membrany? Zmianę dekarza :)

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel