Czy warto uszczelniać membrany dachowe?

2018-01-02
Czy warto uszczelniać membrany dachowe?
Sprawdzone metody uszczelniania membran. Czy warto uszczelniać membrany dachowe?

Pokrycie dachowe to jeden z newralgicznych punktów, którego szczelność bezpośrednio przekłada się na bilans energetyczny budynku. Wykorzystanie dobrych jakościowo folii czy membran dachowych to jednak nie wszystko. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnych taśm do sklejania i reperacji, które połączą pokrycie w jedną, zwartą całość.

Nawet inwestycja w najlepsze jakościowo materiały nie ochroni wnętrza dachu przed wilgocią i utratą ciepła, jeżeli błąd nastąpi na etapie montażu pokrycia. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznych taśm do łączenia membran i folii, których głównym zadaniem jest uszczelnienie połączeń na zakładkach oraz w miejscach łączenia z murem, a dodatkowo naprawa drobnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu czy montażu.

Zastosowanie profesjonalnych taśm klejących pozwala niewielkim kosztem wydobyć wszystkie najlepsze właściwości membrany dachowej. Tak skonstruowane pokrycie stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem, utratą ciepła oraz przenikaniem wilgoci do termoizolacji. Specjaliści ze sklepu internetowego Folnet zajmującego się sprzedażą produktów dachowych zgodnie przyznają, że właściwe zastosowanie taśm i klei pozwala zaoszczędzić do 9 proc. zapotrzebowania na ciepło rocznie. Dlaczego? Ponieważ najwięcej ciepła ucieka właśnie przez zawilgocony, a zatem niewłaściwie uszczelniony dach. Dokładne sklejenie membrany zmniejsza ryzyko powstania tzw. mostków termicznych.

- W efekcie powstaje w pełni zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie dachowe odporne na wilgoć i działanie zmiennych warunków atmosferycznych - podsumowuje Jakub Staszewski ze sklepu internetowego Folnet.

Taśmy dzielą się w zależności od miejsca i celu, do którego będą wykorzystywane. Taśmy jednostronne reperacyjne używane są do klejenia rozdarć powstałych np. w czasie transportu czy montażu. Z kolei na zakładkach stosuje się taśmy jedno- i dwustronne, a na połączeniach z murem, drewnem i kominami - taśmy butylowe. Do uszczelniania membran dachowych w kontakcie z kontrłatami dekarze wykorzystują taśmy typu Purotec.

Zdarza się, że podczas transportu czy montażu dochodzi do mechanicznego uszkodzenia membrany dachowej. W tej sytuacji warto sięgnąć po specjalną folię naprawczą - bardzo przydatny na taką okoliczność, a jednocześnie niedrogi produkt. Taśma powinna charakteryzować się wysoką siłą klejenia, a także być odporna na procesy starzenia i promienie UV. Koszt taśmy jednostronnej służącej zarówno do sklejania, jak i reperacji membran o szerokości 50 mm marki Unotec to 29 zł za 25 mb, z kolei produkt firmy Tyvek o szerokości 75 mm kupić można za 90 zł za 25 mb.

Z taśm dwustronnych przeznaczonych do sklejania membran na zakładkach warto wskazać na produkt marki Duotec. W cenie 20 zł za 25 mb otrzymujemy wysokiej jakości taśmę, odporną na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz procesy starzenia.

Do mocowania membran do cegieł, bloczków, zaprawy murarskiej, drewna, metalu i plastiku warto użyć taśmy butylowej Tyvek - koszt nie jest zbyt mały (85 zł za 30 mb), ale to produkt wart swej ceny. Taniej kupić można taśmę Butylec, gdzie za 25 mb należy zapłacić 30 zł. Z kolei za taśmę do kontrłat marki Purotec przyjdzie zapłacić 24 zł za 30 mb.

Wśród klejów do łączenia membran z wyższej półki cenowej wybrać można firmę Tyvek, gdzie za 310 ml produktu Sealant zapłacić należy 40 zł. Taniej dostać można Delta Than marki Dorken, który w tej samej pojemności kosztuje 26 zł.

Efektem dokładnie wykonanych prac dekarskich przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów będzie dach, pod którym domownicy znajdą bezpieczne i ciepłe schronienie. Więcej o cenach, produktach i rozwiązaniach dachowych znaleźć można na stronie sklepu internetowego www.folnet.pl.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel