Folie paroizolacyjne

Folie paroizolacyjne stanowią barierę izolacyjną dla pary wodnej znajdującej się w środku budynku. Chroni one przed zjawiskiem skraplania się pary wodnej z wewnątrz budynku podczas zetknięcia się elementem o odpowiednio niższej temperaturze (czyli zmiana stanu lotnego w stan ciekły). Punkt w którym następuję taka zmiana, nazywamy punktem rosy.

Folie paroizolacyjne chronią przed powstawaniem pleśni, grzybów a także gniciem konstrukcji drewnianej. Najbardziej znaną funkcją tych folii jest zapobieganie zawilgoceniu materiału izolacyjnego.

Wraz z współpracującymi z nami fachowcami zwracamy uwagę na bardzo ważne zagadnienie - folie paroizolacyjne muszą być bezwzględnie sklejone na zakładkach i łączenianiach z murem a wszelkie przejścia muszą być dokładnie uszczelnione. Tylko wtedy folie spełniają swoją podstawową funkcję - budują szczelną barierę dla pary wodnej.

Folie paroizolacyjne można podzielić na 4 podstawowe kategorie:

  • Paroizolacje z polietylenu PE - Najtańsze, popularne i skuteczne. Dostępne są folie polietylenowe barwione na żółto, oraz folie białe dodatkowo zbrojone siatką
  • Paroizolacje z ekranem aluminiowym - folie paroszczelne z dodatkową powłoką metalizowaną, która odbija promieniowanie podczerwone i wspomagają izolację cieplną
  • Paroizolacje aktywne - szczególnie polecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, posiadają zdolność magazynowania nadmiaru wilgoci i oddawania jej w czasie. Zapobiegają efektowi torby foliowej. Do stosowania wyłącznie w połączeniu z membranami dachowymi
  • Paroizolacje termoizolacyjne - ekrany paroszczelne nazywane także: izolacje refleksyjne lub refleksyjne izolacje termiczne. Paroizolacje te wykorzystują zjawisko odbicia promieni cieplnych od aluminium do stworzenia także skutecznych termoizolacji
  • Taśmy do folii paroizolacyjnych - Należy pamiętać o sklejeniu folii paroizolacyjnej na zakładkach, połączeniach z murem i w miejscach uszkodzeń montażowych. Uszkodzona lub dziurawa paroizolacja nie spełnia swojej podstawowej funkcji - nie jest szczelna.
  • Akcesoria do folii paroizolacyjnych - Przydatne kołnierze do rur, puszki instalacyjne do folii paroszczelnych a także inne akcesoria.

PRZYDATNE PORADY

Poniżej prezentujemy praktyczne poradniki stworzone na bazie wieloletnich doświadczeń naszej wykwalifikowanej kadry oraz garść porad współpracujących z nami dekarzy dzięki ich uprzejmości.