Folie dachowe

Folie dachowe o niskiej paroprzepuszczalności były pierwszymi produktami stosowanymi zamiast desek i papy. Folie są wodoszczelne, jednak ze względu na bardzo prostą budowę - ich paroprzepuszczalność nie pozwala na zastosowanie izolacji termicznej na pełnej grubości krokwi.

Konieczne jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a izolacją. Pracochłonność oraz pogorszenie izolacyjności dachu spowodowało wyparcie tego typu folii na rzecz membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności.

Zastosowanie folii dachowych zostało ograniczone do poddaszy nieużytkowych, pomieszczeń gospodarczych lub innych pomieszczeń które nie posiadają izolacji pomiędzy krokwiami.

Uwaga! Cześć producentów nadal stosuje nazwę folie dachowe - w stosunku do wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych.

  • Folie dachowe należą do rodziny folii wstępnego krycia (FWK). Wiele lat temu były stosowane na poddaszach użytkowych, jednak aktualnie zostały wyparte przez wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe.
  • Taśmy i kleje do folii dachowych - Należy pamiętać o sklejeniu folii dachowych na zakładkach oraz w miejscach uszkodzeń montażowych. Uszkodzona lub dziurawa folia dachowa nie spełnia swojej podstawowej funkcji - nie jest szczelna dla przecieków pochodzących z pokrycia wierzchniego.