Home Dobór membrany dachowej pod pokrycia z blachy

Dobór membrany dachowej pod pokrycia z blachy

JAKĄ MEMBRANĘ WYBRAĆ POD BLACHĘ?

1. Pytanie - jaką membranę wybrać pod pokrycia z blachy?
2. A co z wysoką temperaturą panującą pod blaszanym pokryciem
3. A gdy posiadam czarną blachodachówkę?
4. Czy kolor membrany dachowej ma wpływ na jej nagrzewanie?
5. Co to znaczy - prawidłowa wentylacja?

1. Pytanie - jaką membranę wybrać pod pokrycia z blachy?

Odpowiedź jest szalenie prosta - nie ma membran dedykowanych do pokryć z blachy.

2. A co z wysoką temperaturą panującą pod blaszanym pokryciem?

Przy prawidłowym montażu membrany dachowej oraz zachowaniu szczeliny wentylacyjnej nad membraną, temperatura nie powinna przekroczyć 80 stopni Celsjusza. Ponadto ze względu właściwości stali - temperatura szybko się podnosi i szybko opada. W przypadku dachów ceramicznych, bezwładność cieplna powoduje dłuższe działanie wysokich temperatur na membranę dachową.

3. A gdy posiadam czarną blachodachówkę?

Oczywiście kolor pokrycia dachowego wpływa na temperaturę jego nagrzania w trakcie słonecznego dnia, ale przy prawidłowej wentylacji nie ma to dużego znaczenia.

4. Czy kolor membrany dachowej ma wpływ na jej nagrzewanie?

Tak, im ciemniejsza membrana tym większą temperaturę osiągnie. Jeden z czołowych producentów zmienił z tego powodu kolor swojej membrany (Tyvek Pro) z ciemno-zielonego na jasny-szary. Jednak różnice są minimalne i można je pominąć.

5. Co to znaczy - prawidłowa wentylacja?

Prawidłowa wentylacja to zastosowanie kontrłat min. 40mm wraz z otworami przy kalenicy i okapie. Odpowiedź jest prosta, jednak w pewnych częściach kraju jako standard przyjęło się uszczelniać rejon kalenicy (stosowane są uszczelki po gąsior). Gorące nagrzane powietrze musi mieć ujście przy kalenicy, a zarazem świeże, chłodniejsze powietrze musi się dostać pod pokrycie przy okapie. Przy dłuższych połaciach niż 6m, z dużą ilością okien dachowych, lukarn stosuje się wywietrzniki połaciowe - pozwalające wentylować ciężko dostępne rejony dachu.